מומלצים עבורך

שום

השום
תרופה עתיקה ל....

תוספים

תוספי תזונה
התוספת שתופסת

אחד על אחד

הדבש
מעז יצא מתוק

אחד על אחד

קפה
לשתות או לא לשתות?

To B12 Or Not To B... 12

חסר בויטמין B12 הוא אחד החסרים הנפוצים באוכלוסיה. למרבה הצער חסר בB12 אינו מקבל התייחסות ראויה בקופות החולים.
בואו וקיראו מהו ויטמין B12, מהם תפקידיו בגוף ומה קורה כאשר הוא חסר.

מהו ויטמין B12 והיכן הוא נאגר ?

B12 הוא ויטמין. ויטמין הוא חומר אורגני חיוני שהגוף אינו מסוגל לייצר בעצמו. הגוף אמנם זקוק לויטמינים בכמות מזערית אך גם אינו יכול להתקיים בלעדיהם. בתוך קבוצת הויטמינים ישנה קבוצה גדולה הנקראת ויטמיני B. וויטמין B12 משתייך לקבוצה זו. תפקידיה המרכזיים של קבוצה זו הם השתתפות בתהליכים פיזיולוגיים הקשורים למערכת העצבים.
ויטמין B12 הוא בעל תכונה יוצאת דופן בהיותו ניתן לצבירה בגוף (בכבד ובכליות). זו הסיבה שמחסור בו מורגש רק לאחר תקופה ארוכה.

מהם תפקידיו של B12 בגוף?

לB12 מגוון תפקידים בגוף שהחשובים שבהם הם:
• B12 וחומצה פולית (שגם היא סוג של ויטמין) משתתפים בתהליך יצירת ה- DNA
• B12 חיוני לתפקוד תקין של ויטמין C בגוף
• B12 דרוש לעיכול וספיגת המזון בגוף
• B12 מסייע בבניית החומר (מיאלין) העוטף ומבודד את תאי העצב
• B12 חיוני לשמירה על הפוריות
• B12 דרוש להתפתחות שכלית נורמאלית בגיל הצעיר

אילו מזונות מכילים ויטמין B12?

ויטמין B12 מצוי במזונות מהחי כגון בשר בקר, עוף, דגים כולל אברים פנימיים.
גם במזונות שמקורם מן החי יש B12 כלומר הוא נמצא גם בדברי חלב ובביצים.
ויטמין B12 אינו נמצא במזון מן הצומח.

מהם הגורמים למחסור בויטמין B12 בגוף?

לחסר בויטמין B12 גורמים שונים שהעיקריים שבהם הם בעיות ספיגה שונות ותפקוד חסר של מערכת העיכול. תתפלאו, אבל חסר תזונתי הוא לא הסיבה העיקרית. האם ידעתם שיש צמחוניים שאינם סובלים מחסר בויטמין B12 למרות שהמקור העיקרי של ויטמין B12 הוא במזון מן החי? יותר מכך, רב אלו הסובלים מחסר בויטמין B12 אינם צמחוניים.
הסיבה היא שויטמין B12 נוצר במערכת העיכול בעזרתם של החיידקים הטובים וסיבים תזונתיים. לכן, מעי תקין, אוכלוסיית חיידקים טובים ותזונה עשירה בסיבים תזונתיים הם תנאים טובים לייצור עצמי תקין של ויטמין B12.
כאשר אלו לא מתקיימים אנו תלויים בויטמין B12 שמקורו בתזונה, כלומר במזון מן החי: בשר, דברי חלב וביצים.
ישנם כמה מצבי תת-ספיגה שיביאו לחסר בויטמין B12:
על מנת שויטמין B12 ייספג לדם דרוש חומר הנקרא "גורם פנימי" (intrinsic factor) ובקיצור IF. IF מיוצר בקיבה. ואילו הספיגה בפועל של ויטמין B12 לדם נעשית בחלקו הסופי של המעי הדק. לכן, אם תהיה בעיה בייצור הIF בקיבה או תהיה בעיית ספיגה בחלקו האחרון של המעי הדק יהיה מחסור של B12 בדם. במילים אחרות, רמת B12 בדם תהיה נמוכה אף אם יש צריכה מספקת באמצעות התזונה. בעיות ספיגה של חלקו הסופי של המעי הדק אופייניות לגיל המבוגר ואצל אנשים הסובלים מדלקות במעי הדק או עברו כריתה חלקית של המעי הדק.
סיבה נוספת למחסור בB12 היא עליה בצורך בחומצה פולית בגוף.
חומצה פולית שייכת אף היא לקבוצת ויטמיני B והיא חיונית לייצור DNA וכדוריות דם אדומות. החומצה הפולית המתקבלת מהמזון אינה פעילה ועל מנת להפוך אותה לפעילה בגוף דרוש B12. ישנם מצבים בהם ישנה צריכה מוגברת של חומצה פולית בגוף. מצבים אלו יכולים לגרום לחסר בB12 בשל עליה בשימוש בו. מצבים אופייניים לחסר הם הריון ולהבדיל אלפי הבדלות אלכוהוליזם וסרטן.
עוד סיבה לחסר בויטמין B12 היא נטילת תרופות לדוגמא תרופות להורדת רמת סוכר בדם ממשפחת מטפורמין (גלוקופאז').

מהי הצריכה היומית מומלצת (במק"ג)?

מבוגר - 2 מק"ג
הריון – 2.2 מק"ג
הנקה – 2.6 מק"ג
על מנת לקבל תחושה לגבי הכמות נציין שביצה מכילה 0.5 מק"ג B12.

מהם הסימפטומים של מחסור בויטמין B12?

ויטמין B12 משתתף במספר גדול של תהליכים בגוף ולכן יש לו השפעה גדולה על הבריאות. חסר בו, ישפיע על תפקוד חלק גדול ממערכות הגוף ובראשן מערכת הדם והעצבים.
ויטמין B12 משתתף ביצירת תאי דם אדומים , מחסור בו יגרום לאנמיה.
ויטמין B12 משתתף בתהליכי עיכול, מגן מפני שבץ מוחי ומחלות לב, הוא נחוץ לתפקוד תקין של מערכת העצבים ולכן קשור לדיכאון והפרעות נפשיות נוספות. הוא קשור למניעת אסטמה, בורסיטיס (דלקת סביב המפרקים), לחץ דם נמוך, טרשת נפוצה ועוד.
מחסור עלול לגרום לבנייה לקויה של תאי עצב וכן לתשישות, עצבנות, בלבול עד כדי הזיות ונזק מוחי בלתי הפיך

כיצד נזהה חסר בB12?
ישנם כמה סימפטומים היכולים לעורר חשד לחסר בויטמין B12. כמובן שיש לערוך בדיקות דם כדי לאמת את החשד. חשוב לזכור שמשום מה בקופות החולים ערכי המינימום לרמת הויטמין בדם נמוכים מדי, כלומר הבדיקה לכאורה תקינה כי היא בגבולות המותרים אולם בפועל יש חסר. חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע על מנת לוודא שאין חסר גם במקרים בהם תוצאות הבדיקה תקינות.
הסימפטומים היכולים להעיד על חסר קשורים בדרך כלל למערכת העצבים ויכללו בעיות שינה, דיכאון, עייפות וחוסר אנרגיה, בעיות ריכוז וזיכרון, שינויי מצב רוח וכן גם אנמיה, רמות הומוציסטאין גבוהות בדם ועוד

כיצד נשלים את החסר?

הדרך הפשוטה ביותר להשלים את החסר היא נטילת תוסף של B12. במקרי חסר קיצוניים יש לקבל את הויטמין בהזרקה. בשאר המקרים נטילת תוסף תשלים את החסר. רצוי לטול תוסף הנלקח מתחת ללשון. הנטילה מתחת ללשון מאפשרת לחלק מהויטמין להיספג ישירות לדם, כלומר לא לעבור דרך מערכת העיכול ובכך לעקוף את מקור הבעיה במידה והוא קשור לבעיות ספיגה במעי.
מה שבטוח הוא, לדעתי, שחסר בB12 אינו סיבה לאכול בשר. כלומר אנשים שהחסר אצלם נובע מאכילה מועטת של מזון מן החי רצוי שישלימו את החסר על ידי תוסף. למזון מן החי השלכות בריאותיות שאינן מיטיבות בדרך כלל ואילו נטילת התוסף פשוטה, זולה ובטוחה.
חסר בויטמין B12 אינו עילה לתיסוף כמות המזון מן החי ובפרט בשר.

לסיכום

ויטמין B12 חיוני לתפקוד תקין של רב מערכות הגוף, לחסר בויטמין השלכות בריאותיות שסיבתן אינה תמיד מאובחנת, ניתן בקלות להשלים את החסר על ידי הכוונה מתאימה.